Тонкоші передачі права вимоги по кредитам

Бізнесмени, страховики, банки, колекціонери, розробники, боржники та навіть цілі країни стикаються з контрактами. Якщо адвокати займаються питаннями присвоєння прав, у державах – політиці та дипломатах, то звичайні громадяни не завжди володіють такими особливими термінами.

Складання договору по передання права вимоги по кредиту

Визначення

Цесія, за словами вікіпедії, походить від латинського cessiō і буквально перекладається як уступка, передача. Угода цесія часто фігурує при передачі боргів до колекторів або інших компаній, які стануть новим кредитором для позичальника, що просрочив платеж.

Щоб з’ясувати, що таке цесія простими словами, розгляньте найбільш спрощений процес на прикладі. Клієнт отримав кредит на 15 000 гривень у МФО. Зараз він зобов’язаний перед компанією, а МФО має право вимагати повернення грошей, отриманих позичальником.

Якщо клієнт порушить зобов’язання та не поверне суму, МФО почне вимагати борг самостійно або в суді. Але інший варіант також можливий. MФО передасть право вимагати попиту на колекторське агентство згідно з Угодою уступки для певного платежу, наприклад, за 2 000 грн. Тепер боржник зобов’язаний повернути гроші новому кредитору. А МФО під угодою цесыя стаэ цедентом, який поступився правом вимоги по кредиту.

Цедентами та цесіонаріями є фізичні, так і юридичні особи. Права до нового кредитора можуть бути передані як через договір цесії, так і через закон. У другому випадку укладати угоду цесії між колишнім та поточним кредитором не треба.

Альтернативні варіанти переходу

Передача права вимоги за законом відбувається, якщо:

 • кредитор помер – його спадкоємці можуть відновити борги покійних боржників;
 • відбулося поглинання або злиття компаній – всі права позову відправилися до нової юридичної особи;
 • гарант виконував обов’язки боржника за кредитами, після чого він отримав право вимагати компенсацію витрат.

Відповідно до договору, саме уступки, до нового кредитора переходить право вимоги, але не зобов’язань. Інша ситуація, якщо розробник залучає субпідрядника, оскільки компанія повинна проводити ремонтно-будівельні роботи, за такими відносинами виникають обов’язки.

У цьому випадку сторони укладають угоду про цесійну угоду. Або коли до існуючого орендара приходять з проханням передати право на арендовану торговельну зону. Оскільки орендар дасть не тільки приміщення, але й обов’язки для технічного обслуговування та орендной плати. Але уступка права на вимогу банку, МФО або іншого кредитора на прострочені борги ведеться тільки через договір цесія. У цих умовах новий кредитор не передбачає жодних обов’язків, крім повернення боргу.

Які права не можуть бути передані через уступку

Початковий кредитор може переустпути вимогу, якщо:

 • вона вже виникла;
 • цедент має право його переступити;
 • цедент раніше не робив уступку права вимоги.

Неможливо передати присвоєння права на вимоги, які нерозривно пов’язані з особистістю кредитора, зокрема:

 • аліменти;
 • компенсація моральної шкоди;
 • зобов’язання між подружжям після розлучення;
 • компенсація матеріальної шкоди, що призводить до шкоди здоров’ю або життю;
 • борги для муніципальних платежів.

Методи реалізації права на отримання кредитних вимог

В рамках українського законодавства існують аукціони, де ви можете спокійно викупити право на вимоги по кредиту, а також зробити деякі суміжні дії. Наприклад, компанія «Prozorro.Sale», яка працює для всіх користувачів на платформі ТОВ “Український універсальний обмін” – https://sale.uub.com.ua/ru/filter/receivables. Платформа представляє до нашої уваги такі опції:

 • викуп права на вимогу кредиту може бути здійснений без посередників – в торгах приймають участь замовник та ті, хто хоче стати власниками активів;
 • юридичні та технічні консультації;
 • інформування про можливість взяти участь у нових аукціонах.